بازارچه های مرزی استان آذربایجان غربی

تاریخ انتشار : ۲۷ فروردين ماه ۱۳۹۲

دینار نیوز- استان آذربايجان غربي با داشتن 7 بازارچه مشترك مرزي داراي بيشترين تعداد بازارچه در سطح كشور مي باشد اين بازارچه ها بر اساس تفاهم نامه هاي منعقده بين مسئولان كشورهاي دو طرف بازارچه شكل گرفته و به موجب اين تفاهم نامه ها دو كشور در نقاط مرزي يكديگر مي توانند به انجام مبادلات در داخل بازارچه ها اقدام نمايند .

 

هدف از ايجاد اين بازارچه ها در استان اشتغال زايي در مناطق مرزي ، جلوگيري از مهاجرت مرزنشينان مبارزه با قاچاق و توسعه اقتصادي مناطق مرزنشين و ... مي باشد . كه در راستاي اين اهداف ايجاد

بازارچه هاي مشترك مرزي تا حدودي علاوه بر سرعت بخشيدن به تجارت در امر صادرات غير نفتي در رشد و شكوفايي و توسعه اقتصادي استان نيز مؤثر بوده است و نيز كمك بزرگي در اشتغال زائي منطقه داشته و علاوه بر اشتغال مستقيم تعداد زيادي از مردم مناطق اطراف بازارچه ها بعنوان پيله ور موجبات اشتغال غير مستقيم عده زيادي از ساكنان استان در ارتباط با حمل و نقل و تهيه كالاهاي صادراتي را فراهم آورده است .

در اين استان همانطور كه ذكر گرديد 7 بازارچه فعال وجود دارد كه به ترتيب عبارتند از :

ساري سو ماكو

رازي خوي

سرو اروميه

صنم بلاغي پلدشت

تمرچين پيرانشهر

قاسم رش سردشت

كلاشين اشنويه

 

بازراچه مشترك مرزي ساري سو ماكو

اين بازارچه در حوزه شهرستان ماكو و شهر دوبايزيد در استان آغري تركيه واقع گرديده است .

 

بازارچه ايران در مجاورت گمرك بازرگان توسط فرمانداري شهرستان ماكو احداث و در سال 1368 افتتاح گرديد . اما پس از مدتي به علت عدم وجود امكانات لازم در محل بازارچه تعطيل گرديد ولي در سال 1370 پس از تهيه امكانات لازم و احداث غرفه ها مجدداً بازگشايي شد .

 

اين بازارچه در حال حاضر ( 1379 ) داراي 30 غرفه بوده و داراي خدمات رفاهي از قبيل سالن غذاخوري ، نمازخانه ، آب و برق و تلفن مي باشد .

 

برق بازارچه از طرف دولت ايران و آب آن از طرف دولت تركيه تأمين مي شود در حال حاضر ، 20 تعاوني با 5000 نفر عضو و 63 نفر سرگروه به نمايندگي 1462 نفر در اين بازارچه مشغول فعاليتند . در اين بازارچه به ازاي هر كارت پيله وري فعال 600000 ريال اجاره براي غرفه ها در نظر گرفته شده كه توسط مديريت بازارچه اخذ مي گردد . اين بازارچه در كنار گمرك احداث شده و از لحاظ ترخيص كالا و انجام تشريفات گمركي مشكلي ندارد .

 

راههاي جغرافيايي اين بازارچه در دشت واقع شده و از لحاظ عبور و مرور مشكل خاصي ندارد . سهميه پيمان ارزي اين بازارچه به دليل اينكه بازارچه عادي است ( بازارچه امنيتي نيست ) 10000000 دلار مي باشد .

 

بازراچه مشترك مرزي رازي خوي

 

اين بازارچه با مساحتي برابر 8000 متر مربع در 70 كيلومتري شهرستان خوي ( بخش قطور ) و در همسايگي استان وان تركيه در محل روستان مرزي رازي كه منطقه اي كوهستاني مي باشد واقع گرديده است . بازارچه رازي داراي 34 غرفه بوده و داراي سالن غذاخوري ، نمازخانه ساختمان اداري و آب و برق و تلفن مي باشد . راه ارتباطي منتهي به بازارچه از طرف ايران قسمتي آسفالت و قسمتي خاكي است ولي از طرف تركيه آسفالته مي باشد .

 

به دليل كوهستاني بودن منطقه بويژه در فصول سرد سال و مواقع بارندگي مشكلاتي در زمينه راههاي ارتباطي بازارچه ايجاد مي گردد . در حال حاضر در اين بازارچه 2 تعاوني مرزنشيني با 500 نفر عضو و يك نفر بصورت پيله وري مشغول فعاليت مي باشند . اجاره غرفه هاي موجود در بازارچه به ازاء هر 2000 دلار پيمان ارزي مبلغ 300000 ريال

مي باشد . تا قبل از تشكيل تعاوني هاي مرزنشيني ، در رابطه با واردات كالاهاي داراي ارزش بالا به دليل فعاليت انفرادي و محدوديت سقف پيمان ( 2000 دلار ) ، پيله وران با مشكلات عديده اي مواجه بودند كه با تأسيس و آغاز به كار شركتهاي تعاوني مرزنشيني اين مشكل بازارچه ها رفع شده و موجب رونق مبادلات گرديده است . سهميه پيمان ارزي اين بازارچه به دليل قرار گرفتن در زمره بازارچه هاي عادي 10 ميليون دلار مي باشد .

 

بازارچه مشترك مرزي سرو اروميه

 

اين بازارچه با 8000 متر مربع مساحت در فاصله 45 كيلومتري شهرستان اروميه ، بخش سرو ، در جوار استان وان تركيه واقع شده كه در تابستان 1370 تأسيس و راه اندازي شده است . اين بازارچه در حال حاضر داراي 41 غرفه بوده و 9 تعاوني با 2250 نفر عضو در آن مشغول فعاليت مي باشند . بازارچه داراي امكانات رفاهي و خدماتي از قبيل ساختمان اداري ، نمازخانه ، سالن غذاخوري ، سرويس ، بانك و آب و برق و تلفن مي باشد .

 

عمده ترين كالاهاي صادراتي اين بازارچه عبارتند از :

 

_ محصولات كشاورزي از قبيل بادمجان ، خيار ، هندوانه ، عسل ، حبوبات و ...

 

_ مصنوعات صنعتي از قبيل ظروف پلاستيكي ، پتو ، جوراب ، سرويس بهداشتي چيني و ...

 

_ صنايع دستي

 

و عمده ترين كالاهاي وارداتي عبارتند از :

 

_ مواد اوليه و قطعات خط توليد ، نخ جوراب و فرش ، قطعات خودرو ، اتصالات لوله كشي ، گوني چتايي

 

_ مواد اوليه رنگ سازي ، كاغذ فاكس و كپي ، دستگاه كپي و كابل آسانسور

 

قابل ذكر است تمام نهادهاي فني لازم از جمله گمرك و نماينده بازرگاني ، در اين بازارچه مستقر گرديده اند .

 

بازارچه مشترك مرزي صنم بلاغي پلدشت

 

با فرو پاشي شوروي سابق و مرزهاي آهني غير قابل نفوذ آن در سال 1991 و روي كار آمدن جمهوري هاي مختلف از جمله جمهوري خود مختار نخجوان در همسايگي كشور ايران و نيز بواسطه ارتباط و پيوند تاريخي بين ساكنين دو سوي مرز باب مبادلات مرزي غير قانوني گشوده شد كه عملاً منجر به مشكلات عديده اي گرديد . لذا در راستاي رفع اين مشكلات و برقراري امنيت در مراودات مرسوم در منطقه ، بازارچه صنم بلاغي به اهتمام دولت وقت در سال 1371 راه اندازي و در ديماه 1371 افتتاح گرديد . اين بازارچه با 14000 متر مربع مساحت در 30 كيلومتري شهرستان ماكو واقع گرديده و در حال حاضر داراي 30 غرفه بوده و داراي ساختمان اداري ، نمازخانه و تلفن مي باشد . و 15 تعاوني با 3300 عضو در آن مشغول فعاليت مي باشند . اجاره بهاي هر يك از غرفه هاي مذكور در ازاء هر 2000 دلار پيمان ارزي ، مبلغ 600000 ريال مي باشد . كه در محاصره سياسي _ جغرافيايي ارمنستان واقع شده و به همين دليل با مشكل ورود و خروج كالا از كشورهاي آسياي ميانه به خاك خود مواجه است ، واقع گرديده لذا بدليل عدم وجود كالاهاي مناسب فعاليت در اين بازارچه چندان قابل توجه نبوده است .

 

اقلامي كه از طريق بازارچه صادر گرديده عمدتاً عبارتند از : مصنوعات صنعتي ، صنايع چوبي ، مصالح ساختماني ، ميوه و تره بار همچنين كالاهاي وارده عبارتند از : لوازم يدكي خودرو ، قراضه آلومينيوم .

 

در تمامي بازارچه هاي مشترك مرزي و از جمله اين بازارچه واردات فقط در مقابل صادرات امكان پذير است .

 

بازارچه مشترك مرزي تمرچين پيرانشهر

 

اين بازارچه در 11 كيلومتري شهرستان پيرانشهر در نقطه مشترك مرزي بين ايران و عراق در محل روستاي تمرچين واقع گرديده كه به دليل حساسيت جغرافيايي ، اقتصادي و امنيتي از اهميت ويژه اي برخوردار بوده و به همين دليل در زمره بازارچه هاي امنيتي استان قرار گرفته است و سهميه پيمان ارزي آن به همين دليل 20 ميليون دلار مي باشد . ساكنان مناطق واقع در مرز ايران و عراق به دليل عدم برخورداري از اراضي زراعي و عدم كسب درآمد كافي از محل دامداري و نيز پيوند ها و ارتباطات قومي و تاريخي با ساكنان آن سوي مرز پيوسته به دادوستد و مراوده كالا مشغول بوده اند و نيز به اقتضاي موقعيت جغرافيايي منطقه ، قاچاق كالا بسيار رايج بوده است . ايجاد بازارچه هاي مشترك مرزي ، سهم بسزايي در تنظيم مبادلات انواع كالاها داشته است .

 

اين بازارچه در سال 1374 افتتاح گرديده و با داشتن مساحتي برابر 2500 متر مربع داراي 36 غرفه مي باشد . در حال حاضر در اين بازارچه 16 تعاوني با 4000 نفر عضو و نيز 300 نفر بصورت غير تعاوني فعاليت دارند .

 

اين بازارچه داراي ساختمان اداري ، بانك ، سالن غذاخوري ، باسكول و آب و برق و تلفن است . همچنين در اين بازارچه در قبال اجاره بهاي هر غرفه به ازاي هر 2000 دلار پيمان ارزي مبلغ 400000 ريال اخذ مي گردد .

 

عمده كالاهاي صادراتي اين بازارچه عبارتند از :

 

 محصولات كشاورزي ، مصنوعات صنعتي ، ظروف پلاستيكي ، كفش ، سيمان ، موكت ، صنايع دستي و مواد غذايي .

 

عمده كالاهاي وارداتي نيز عبارتند از :

 

ماشين آلات سنگين و قطعات و لوازم آنها ، لوازم صوتي و تصويري ، جاروبرقي و ساير لوازم خانگي

 

بازارچه مشترك مرزي قاسم رش سردشت

 

اين بازارچه در سال 1375 افتتاح گرديده و آخرين و جنوبي ترين بازارچه اي است كه در مرز مشترك جمهوري اسلامي ايران و عراق در محل روستاي كله واقع گرديده است . اين بازارچه با شهرستان سردشت 21 كيلومتر فاصله دارد و فاصله آن تا اولين شهر آن سوي مرز 30 كيلومتر فاصله مي باشد . بازارچه سردشت نيز همانند بازارچه تمرچين بازارچه امنيتي است و سهميه پيمان ارزي آن 20000000 دلار مي باشد

 

اين بازارچه با داشتن مساحتي برابر با 6000 متر مربع داراي 46 غرفه بوده و در حال حاضر 2 تعاوني با 740 نفر عضو و 62 نفر به صورت پيله وري و انفرادي در آن مشغول فعاليت مي باشند . بازارچه سردشت داراي ساختمان اداري ، سالن غذاخوري و نمازخانه مي باشد .

 

عمده كالاهاي صادراتي اين بازارچه عبارتند از :

 

مواد غذايي ، مصالح ساختماني ، ظرف پلاستيكي ، صنايع دستي از قبيل فرش و مصنوعات چوبي

 

كالاهاي وارداتي نيز عمدتاً عبارتند از :

 

لوازم خانگي صوتي و تصويري ، جاروبرقي ، لوازم يدكي ،ماشين آلات سبك و سنگين ، دستگاه كپي و ...

 

در اين بازارچه به عنوان اجاره بهاي غرفه ها در ازاي هر 2000 دلار پيمان ارزي مبلغ 200000 ريال اخذ مي گردد .

 

بازارچه مشترك مرزي كلاشين اشنويه

 

بازارچه كلاشين اشنويه در شهريور ماه 1377 به تصويب شوراي امنيت ملي رسيد و در ارديبهشت ماه 1378 رسماً افتتاح گرديده است . در ابتدا اين بازارچه به دليل مشكلات زياد از جمله كوهستاني بودن منطقه و پوشيده بودن آن از برف و صعب العبور بودن منطقه و راههاي منتهي به آن راكد بود ولي اخيراً بازگشايي و شروع به كار نموده است .

 

اين بازارچه نيز همانند بازارچه پيرانشهر و سردشت در مرز ايران و عراق واقع گرديده و به همين دليل بازارچه امنيتي محسوب مي گردد و سهميه پيمان ارزي آن 20000000 دلار مي باشد . فاصله بازارچه تا مركز شهرستان اشنويه 35 كيلومتر مي باشد .

 

بازارچه كلاشين داراي ساختمان اداري بوده و از چند دستگاه كانتينر بعنوان غرفه در آن استفاده مي گردد .

 

اجاره بهاي هر غرفه در ازاي هر 2000 دلار پيمان ارزي مبلغ 400000 ريال مي باشد .

 

در اين بازارچه مجموعاً در سال 1379 ، 3 تعاوني با 1250 نفر عضو مشغول فعاليت بوده اند .

به نقل از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی

اخباز
  بازرگانی
  نفت و گاز و پتروشیمی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست داخلی
  سیاست خارجی
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به عراق
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در دینار نیوز
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی دینارنیوز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.