بازار چه های مرزی استان کردستان

تاریخ انتشار : ۱۶ ارديبهشت ماه ۱۳۹۲

بازارچه مرری سیران بند بانه

دینار نیوز- دومین بازارچه مشترك مرزی استان كردستان بازارچه سیران بند بانه است . این بازارچه از لحاظ میزان حجم معاملات و تعداد فعالان و شاغلین در آن و همچنین زمان شروع فعالیت ، رتبه دوم بازارچه های استان را دارد .

 

استمرار مبادلات مرزی در طول نوار مرزی مناطق زرواو علیا ، كانی سور ، بوالحسن ، چومان و نئور منجر به این می شود كه در سال 1374 محل فعلی بازارچه كه از توابع روستای مرزی تخلیه شده سیران بند است . به عنوان محل رسمی داد و ستد با شمال عراق تعیین گردد . این بازارچه از طریق راه ارتباطی آسفالته ، 18 كیلومتر از شهر بانه فاصله دارد و از شهر پینجوین استان سلیمانیه عراق 30 كیلومتر و از خود شهر سلیمانیه حدود 160 كیلومتر فاصله دارد .

 

این بازارچه كه فعالیت خود را در اولین سال تاسیس با 600 نفر پیله ور بومی آغاز می كند . در اثر ضعف مالی اغلب پیله وران و كم سوادی و ناآشنایی آن ها نسبت به امور تخصصی صادرات و واردات تا تعداد فعالان در آن به حدود هشتاد نفر در سال 1380 تنزل پیدا می كند اما علی رغم تنزل عددی افراد ، حجم و ارزش كالاهای مورد مبادله در آن به ویژه صادرات به شمال عراق روند صعودی داشته است .

 

بررسی عملكردها نشان می دهد كه به جز وقفه كوتاه در فعالیت بازارچه كه در سال 1379 رخ می دهد عملكرد آن كماكان تراز مثبتی داشته است .

 

گر چه صادرات كالا از طریق ان بازارچه نسبت به بازارچه باشماق مریوان از تنوع كمتری برخوردار است ، اما به دلیل اشتراكی كه در بازار هدف دارند یك نوع مشابهت كلی در كالاهای صادراتی آن ها دیده می شود .

 

هما طور كه قبلا گفته شد تا پایان سال 1379 استان های ایلام ، كرمانشاه و كردستان در یك گروه مشترك مرزی تقسیم بندی شده بودند كه به موجب آن پیله وران این سه استان مجاز به مبادله 56 قلم كالای معین بودند .

 

بر همین اساس بازارچه سیران بند بانه و نیز عمده اقلام وارداتی اش تا پایان سال مذكور دو محصول چای و برنج و دیگر اقلام مجاز از جمله وسایل الكترونیكی بوده است .

 

پس از رفع محدودیت و آزادسازی صادرات و همچنین حذف پیمان سپاری از واردات ، صادرات بازارچه سیران بند از تنوع بیشتری برخوردار می شود .

 

در این مقطع واردا آن در سه محصول تنباكو ، لامپ روشنایی و موز محوریت پیدا می كند .

 

بازارچه مرزی باشماق مریوان

وجود عواملی چون ابقه مبادلات مرزی و حجم كالاهای مبادله شده در محدوده مرزی مریوان سبب می گردد كه در سال 1373 اولین بازارچه مرزی استان كردستان در حاشیه روستای مرزی باشماق تشكیل گردد .

 

موقعیت این بازارچه در به فاصله تقریبی 15 كیلومتر از شهر مریوان قرار دارد . بازارچه مذكور تا اولین شهر مرزی استان سلیمانیه (شهر پینجوین) حدود 6 كیلومتر و تا مركز استان سلیمانیه (شهر سلیمانیه) حدود 130 كیلومتر فاصله دارد .

 

طول این مسیر كه جاده ای آسفالته و غیر استاندارد است ، با عبور از شهرهای پینجوین و سید صادق و چند شهرك و محدود روستاهای اطراف جاده به سلیمانیه ختم می گردد .

 

امور مبادلات رسمی كالا ، تردد اتباع دو طرف مرز و همچنین ترانزیت كالا از طریق مسیر این بازارچه و جاده منتهی به سلیمانیه انجام می پذیرد ، از شاخص مهم بازارچه باشماق ان است كه صادرات آن همواره در هر دوره از فعالیت بر وارداتش فزونی داشته است . به نحوی كه از زمان تاسیس آن تاكنون عل رغم سیر نزولی پیله وران كه ناشی از كناره گیری پیله وران ضعیف و یا نا آشنایی برخی از آن ها به روند و اصول تجارت بوده است ، از لحاظ حجم مبادلات به ویژه صادارت سیر صعودی داشته است .

 

عمده كالاهایی كه از طریق این بازارچه به شمال عراق صادر شده اند عبارتند از :

در گروه كشاورزی :

سیب زمینی ، گوجه فرنگی ، برگ زردآلو ، انواع میوه ، جوجه یك روزه و انواع محصولات جالیزی .

در گروه صنعتی و پتروشیمی :

مصنوعات فلزی ، ظروف پلاستیكی ، رنگ روغن ، دارو ، فرش های ماشینی و مواد پاك كننده .

در گروه معدنی :

كاشی ، سیمان ، گچ ، سنگ های ساختمانی .

در بخش واردات نیز تا قبل از سال 1379 كالاهایی چون برنج و چای و بعد از آن موز ، وسایل الكترونیكی و لامپ های روشنایی ساخت كشور آلمان از اقلام واردات قطعی بوده اند .

 

كالاهایی چون قراضه آهن آلات فلزات و ورق های زائد از واردات موقت و اقلامی چون گندم ، حبوبات و قیر از كالاهایی بوده اند كه به مقصد كشورهای آسیای میانه و افغانستان ترانزیت شده اند .

 

غیر از مبادله كالا در بازارچه مذكور حجم فعالیت آن سبب فعالیت گروه ها و بخش های مختلف دولتی و غیر دولتی نیز گردیده است به طوری كه در بخش اداری بازارچه نمایندگان اداراتی چون گمرك ، بازرگانی ، فرمانداری ، كشاورزی ، پست بانك و نیروهای نظامی و انتظامی فعالیت دارند .

 

در بخش بازرگانی خصوصی نیز سه گروه عمده با عناوین بازرگانان ، تعاونی مرزنشینان و پیله وران فعالیت می نمایند .

 

در بخش خدمات نیز عده زیادی از نیروهای فعال محلی در بخش حمل و نقل و خدمات خصوصی فعالیت می نمایند .

 

بازارچه مرزی سیف سقز

سومین نقطه مبادلات مرزی در استان كردستان بازارچه مرزی شهرستان سقز است . این مكان در نزدیكی روستایی مرزی و تخلیه شده به نام سیف در محور جاده سقز – مریوان قرار دارد .

 

اولین روستای دارای سكنه نزدیك به این بازارچه روستای بسطام است كه به فاصله 7 كیلومتر از آن قرار داشته و طول مسافت آن تا شهر سقز 80 كیلومتر است .

 

علی رغم نامساعد بودن مسیر ارتباطی مذكور ، فعالیت این بازارچه سبب ایجاد ارتباط بین روستاهای دور افتاده منطقه و همچنین شمال عراق شده است .

 

وجود عواملی چون وضعیت توپوگرافی مسیر ارتباطی ، نبود امكانات زیر بنایی و خدمات اداری ، دوری بازارچه از نقاط شهری ، نامساعد بودن راه ارتباط منتهی به شهرهای شمال عراق و طول بارندگی در طی سال از محدودیت هاییی هستند كه حجم عملكرد اقتصادی و نقش این بازارچه در ایجاد اشتغال و صادرات به شمال عراق را در مقایسه با سایر بازارچه های استان تنزل كرده داده است .

 

علی رغم وجود این موانع ، بازارچه مذكور از زمان تاسیس یعنی از سال 1377 تاكنون با شمار محدودی از پیله وران و سه تعاونی مرزنشین به فعالیت خود ادامه داده است .

 

در بخش صادرات كالاهایی چون پوشاك ، محصولات پلاستیكی ، گونی كنفی ، مواد خوراكی ، انواع میوه و فرش ماشینی و در بخش واردات نیز محصولاتی چون : برنج ، چای و موز شاخص ترین اقلامی بوده اند كه در این بازارچه مبادله شده است .

 

صرف نظر از داشتن توجیه اقتصادی و یا عدم توجیه فعالیت این بازارچه نكته ای كه باید به آن اشاره داشت این است كه حداقل فایده ای كه بازارچه مذكور داشته و دارد این است كه در كنترل بهداشتی كالاهای وارده و همچنین با توجه به دور بودن محل آن از نقاط شهری و مسكونی در كاهش هزینه های دولت در مبارزه با قاچاق كالا موثر بوده است .

 

در مجموع تحلیلی كه از فعالیت بازارچه های مرزی استان كردستان می توان داشت ، این است كه این نقاط غیر از نقش بازرگانی خارجی كه در امر صادرات كالا به شمال عراق داشته اند ، همواره در ایجاد درآمد و اشتغال منطقه در بخش های مختلفی چون حمل و نقل و خدمات خصوصی و دولتی موثر بوده اند ، به نحوی كه نه تنها در سطوح داخلی بلكه برای كشور نقش مثبت داشته اند .

 

آمارها و اطلاعات موجود در استانداری كردستان حاكی از آن است كه تا پایان سال 1380 تعداد 421 نفر به صورت مستقیم در بخش خصوصی و دولتی در سه بازارچه مرزی استان در بخش های بازرگانی و خدمات اداری و خصوصی شاغل بوده اند .

 

اثر مالی این بازارچه ها در حدی بوده كه هر ساله درآمدهای قابل توجهی از طریق گمركات و فرمانداری های مرزی وصول به خزانه دولت واریز شده است .

 

به طور خلاصه با توجه به اینكه گنجاندن موضوع بازارچه های مرزی هدف این مطالعه نبوده است . می توان گفت كه این هدف از بیان مطالب مذكور ارائه توضیح مختصری پیرامون بسترها و مبادی رسمی صادرات كالا به شمال عراق بوده است بنابراین به این مقدار از توضیحات بسنده می شود .

به نقل از سایت استانداری کردستان

اخباز
  بازرگانی
  نفت و گاز و پتروشیمی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست داخلی
  سیاست خارجی
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به عراق
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در دینار نیوز
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی دینارنیوز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.