بااعلام آمادگی برای ترمیم سد

عراق تخریب قریب الوقوع سدموصل را ردکرد

تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ماه ۱۳۹۴

دولت عراق روز یکشنبه ضمن اعلام آمادگی برای ترمیم سد موصل ،استفاده ایمن از این سد را تضمین و شایعات درباره فروپاشی قریب الوقوع آن را رد کرد.

 

به گزارش دینارنیوز به نقل از ایرنا، به گزارش پایگاه خبری المعلومة ،دفتر نخست وزیری عراق با صدور بیانیه ای بر استفاده مناسب از سد موصل بعنوان انبار آب استراتژیک و همچنین استفاده از آن برای افزایش تولید برق تاکید کرد.

این بیانیه افزود: این اقدام یکی از اقدامات پیشگیرانه مداوم جهت جلوگیری از تخریب سد است که از زمان ساخت آن در سال 1986 به ویژه پس از خسارت وارد آمده به آن بر اثر حمله داعش که منجر به ازبین رفتن تجهیزات ،کادر آموزش دیده آن وتوقف کار حفاظت از آن شد صورت می گیرد.

بر اساس این بیانیه گزارش های مهندسی حاکی است که اقدامات مهمی برای آغاز عملیات راه اندازی وحفاظت از سد به ویژه تامین امنیت کامل آن توسط نیروهای امنیتی جهت تداوم کار طبیعی آن ،نیاز است.

این بیانیه افزود: دولت عراق شبانه روز در حال مشاوره با مهندسان عراقی وبین المللی برای اجرای طرح ترمیم سد موصل است ومناقصه هایی تهیه وبه شرکت مهندسی جهانی ارجاع داده تا با استفاده از وام بانک جهانی این عملیات را طی چند روز آینده آغاز کند.

درپی انتشار گزارش هایی مبنی بر اینکه سد موصل در 50 کیلومتری شمال این شهر در معرض تخریب قرار دارد، مسئول کمیته عمران در استانداری موصل در اربیل عراق گفت: این خبر صحت ندارد و اوضاع این سد تحت کنترل کامل مهندسین است.

عبدالرحمن الوکاع در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: درپی انتشار این خبر هیاتی از اعضای شورای اداری استان موصل از این سد بازدید کرده و مهندسین و کارشناسان کنترل اوضاع این سد را در دست دارند و تخریب و ویرانی این سد عاری از صحت می باشد.

مسئول کمیته عمران شورای اداری استانداری موصل اظهار داشت: انتشار اخباری مبنی بر تخریب سد موصل با اهداف مغرضانه و تخریب روحیه مردم بوده و صحت ندارد و ما همه را از نبود مشکل در سد مطمئن می سازیم.

وی تاکید کرد متخصصین به طور معمول دیواره سد را کنترل کرده و مانع از هرگونه تخریب آن می شوند.

طی هفته گذشته برخی مقام های آمریکایی درگزارش هایی مدعی شدند که سد موصل در معرض ویرانی قرار دارد و هزاران عراقی ساکن شهرهای پایین دست سد را تهدید می کند که مقام های عراقی نیز روز شنبه در بغداد این گزارش ها را نوعی جنگ روانی و وحشت افکنی در میان مردم عراق توصیف کردند.

 

اخباز
  بازرگانی
  نفت و گاز و پتروشیمی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست داخلی
  سیاست خارجی
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به عراق
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در دینار نیوز
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی دینارنیوز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.