بارزانی: آماده استقلال هستیم

تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ماه ۱۳۹۵

رئیس اقلیم کردستان عراق ابراز امیدواری کرد که بتواند ظرف مدت یکسال رفراندوم استقلال برگزار کند. وی مدعی است، اقلیم به آمادگی لازم برای استقلال دست یافته است.
 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با روزنامه سوئیسی "نویه زورشر سایتونگ" گفت: به امید خدا امسال رفراندومی برگزار می‌شود. اقلیم کردستان عراق آماده استقلال است.
 
بارزانی با تاکید بر "ضرورت احقاق حقوق ملت‌های مستقل" خاطر نشان کرد: باید با ملت‌ها رایزنی کرد که آیا می‌خواهند در داخل یک مرز زندگی کنند و یا می‌خواهند جدا باشند. نمی‌توان هیچ قطعنامه‌ای را تحمیل کرد و الان هر قطعنامه‌ جدیدی باید از طریق رفراندوم تایید شود که نشانه دموکراسی است. هر ملتی مرزهای خود را دارد و آن مرزهایی که از طریق زور رسم شده‌اند، دیگر نباید حفظ شوند.
 
رئیس اقلیم کردستان عراق همچنین درباره قرارداد سایکس–پیکو که اخیرا صد ساله شد، سخن گفت. توافقنامه سایکس-پیکو توافقی سری میان بریتانیای کبیر و فرانسه بود که در ماه مه ۱۹۱۶ در خلال جنگ جهانی اول و با رضایت روسیه برای تقسیم امپراتوری عثمانی منعقد شد. این توافقنامه به تقسیم سوریه، عراق، لبنان و فلسطین میان فرانسه و بریتانیا منجر شد. این مناطق قبل از آن تحت کنترل ترک‌های عثمانی بودند.
 
بارزانی گفت: قدرت‌های قوی مرزها را رسم کردند اما درواقع الان این مرزها از میان رفته‌اند و زمان آن فرا رسیده است که به این واقعیت جدید اذعان کرد و آن را پذیرفت.
 
وی با اشاره به اتحاد احتمالی میان کردها در این منطقه که در بخش‌هایی از عراق، سوریه، ایران و ترکیه زندگی می‌کنند، گفت: ملتی 40 تا 50 میلیونی باید کشور خودشان را داشته باشند. بدون تردید ما استقبال می‌کنیم که این مردم کشور خودشان را داشته باشند اما باید این حقیقت را در نظر داشته باشیم که ما به چهار بخش تقسیم شده‌ایم و هر بخش شرایط خود را دارد و هر کدام باید راه‌حلی با دولت مرکزی خودش پیدا کند.
 
انتهای پیام
اخباز
  بازرگانی
  نفت و گاز و پتروشیمی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست داخلی
  سیاست خارجی
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به عراق
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در دینار نیوز
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی دینارنیوز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.