ایران و عراق در برنامه کاهش تولید اوپک بر شروط خود پافشاری دارند

تاریخ انتشار : ۰۳ آذر ماه ۱۳۹۵

اوپک در حالی هفته آینده درباره طرح کاهش چهار تا 4.5 درصدی تولید نفت برای همه اعضا به غیر از لیبی و نیجریه به گفت و گو می نشیند که موفقیت این گفت و گوها به عراق و ایران بستگی دارد، 2 کشوری که هنوز پشتیبانی کامل آنها از این طرح مورد تردید است.
 
سه منبع آگاه از اوپک به رویترز گفتند، کارشناسان کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین دیروز (سه شنبه) در مورد جزییات طرح پیشنهادی این سازمان در نشست الجزایر تصمیم گیری کردند که ماحصل این تصمیم به نشست 30 نوامبر (10آذر) وزیران پیشنهاد می شود. 
 
بر اساس محاسبات رویترز درباره تولید ماه اکتبر اوپک، کاهش چهار تا 4.5 درصدی تولید این سازمان ، سطح تولید فعلی اوپک را بیش از یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز کاهش می دهد که به حد بالای گمانه زنی ها نزدیک است. 
 
این منابع افزودند: نمایندگان عراق، ایران و اندونزی در طول این گفت و گوها که به مدت 11 ساعت ادامه داشت بر ملاحظات خود تاکید کردند.  این طرح در صورت تصویب، نخستین توافق محدودسازی عرضه نفت اوپک از سال 2008 خواهد بود.
 
به گفته این منابع، بر اساس پیشنهاد الجزایر، از ایران خواسته شده است 4.5 درصد از تولید حدود چهار میلیون بشکه ای در روزش کم کند. اما تهران نشان داده از بالاترین سطح تولید خود که معادل 4.1 تا 4.2 میلیون بشکه در روز است خواهد کاست. 
 
رویترز نوشت، اوپک در ماه سپتامبر 2016 با کاهش تولید به 32.5 تا 33 میلیون بشکه در روز موافقت کرد. اما ایران می خواهد از این توافق مستثنی شود، زیرا در طول دوره تحریم های بین المللی سطح تولید آن به شدت کاهش پیدا کرده است. عراق نیز خواهان مسثتنی شدن از این طرح به دلیل نیاز به منابع مالی برای جنگ با داعش است.
 
وزیر امور خارجه عراق دیروز در بوداپست گفت: اوپک باید به عراق اجازه دهد که بدون محدودیت نفت تولید کند.  به گفته منابع مطلع، عراق و ایران شروط مشخصی برای مشارکت در این توافق دارند. آنها گفتند: این طور که پیدا است، عربستان سعودی و متحدان خلیج فارسی آن خود را آماده می کنند تقریبا یک میلیون بشکه در روزاز سطح تولید خود بکاهند. 
 
بر اساس پیشنهاد کاهش تولید الجزایر، همه اعضا به جز نیجریه و لیبی باید چهار تا 4.5 درصد از سطح تولید ماه اکتبر خود بر اساس برآورد اوپک، بکاهند تا هدف کاهش تولید به 32.5 میلیون بشکه در روز حاصل شود. 
منابع یاد شده گفتند، عربستان سعودی به تنهایی می تواند بیش از 500 هزار بشکه تولید خود را کاهش دهد.
 
بر اساس طرح الجزایر، عراق نیز باید حدود 200 هزار بشکه در روز از تولید خود بکاهد. اما بغداد نیز هنوز بر سر این مساله بحث می کند که آیا این کشور باید از تولید برآوردی این کشور توسط اوپک بکاهد یا از تولید اعلام شده توسط خودش که آمار آن بالاتر از برآوردهای اوپک است.
 
برآورد اوپک، چیزی است که در گزارش های ماهانه این سازمان تحت عنوان «منابع ثانوی» عنوان می شود و اغلب کمتر از چیزی است که خود اعضا اعلام می کنند.  یک منبع آگاه به رویترز گفت: 85 درصد کاهش تولید پیشنهادی اوپک مربوط به کشورهای خلیج فارس است اما ایران هنوز با آن موافق نیست. 
 
یک نماینده ارشد اوپک به رویترز گفت: روسیه نیز هنوز با کاهش تولید موافقت نکرده، اما با فریز تولید موافق است. این امر، کار اوپک را سخت می کند زیرا این سازمان باید به تنهایی بازار را متعادل کند و قیمت ها را بالا ببرد.
 
اخباز
  بازرگانی
  نفت و گاز و پتروشیمی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست داخلی
  سیاست خارجی
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به عراق
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در دینار نیوز
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی دینارنیوز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.