بازار نفت در هفته ای که گذشت

تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ماه ۱۳۹۵

بازار نفت و فراورده های نفتی، در هفته ای که گذشت فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرد. اختلافات در اوپک و تلاش برای رفع آنها، طبعات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که هنوز بر بازارهای جهانی سایه افکنده و مواردی از این دست، همگی بر این محصول مهم جهانی سایه افکنده بود. بنا به اهمیت موضوع، در این گزارش به بررسی بازار نفت و فراورده های نفتی در هفته ای که گذشت نگاهی می¬اندازیم.
 
حاشیه دیدار دبیرکل اوپک با وزیر نفت ایران
به گزارش «شفقنا اقتصادی» دبیر کل اوپک در حاشیه دیدار با وزیر نفت ایران اعلام کرد توافق اعضای این سازمان در نشست الجزایر بدون رهبری ایران غیر ممکن بود.  محمد سانوسی بارکیندو، دبیر کل سازمان کشورهای نفت (اوپک) با اشاره به سفر پیشین خود به ایران در شهریور ماه، گفت: پیش از نشست الجزایر با آقای زنگنه دیدار کردم و ایشان به من اطمینان داد که ایران، نه تنها در پیوستن به اجماع، بلکه برای رسیدن به آن، از هیچ کاری دریغ نمیکند.
 
بارکیندو گفت: هدف اصلی من از سفر اخیر، ارائه گزارشی درباره رایزنی های گسترده پس از نشست الجزایر در ماه سپتامبر است‎ ؛ در این سفرها به چند کشور عضو اوپک سفر داشتم و فکر کردم که باید به اینجا بیایم و به طور شخصی به آقای زنگنه گزارش کامل بدهم و از مشورت وی استفاده کنم.
 
وی همچنین اعلام کرد: در این سفر در پی درخواست از ایران برای همراهی بیشتر در وین هستیم تا بتوانیم توافق الجزایر را اجرایی کنیم. افتتاح طرح بنزین‌سازی «واحد ایزومریزاسیون‌» در شرکت پالایش نفت لاوان محمدعلی اخباری، مدیرعامل پالایشگاه لاوان گفت: با بهره‌برداری از واحد ایزومریزاسیون‌، ظرفیت روزانه تولید بنزین پالایشگاه لاوان از ٢ میلیون و 100 هزار لیتر به ٢ میلیون و 800 هزار لیتر می‌رسد و کیفیت این فرآورده از یورو ٢ به یورو ٤ ارتقا می‌یابد.همچنین با بهره‌برداری از این طرح‌ها همه فرآورده‌های نفت،‌ گاز و بنزین پالایشگاه لاوان از استاندارد و کیفیت یورو ۴ بهره‌مند می‌شوند. 
 
مدیرعامل پالایشگاه لاوان ادامه داد: کاتالیست‌های این واحد فروردین‌ماه به پالایشگاه رسید که پس از نصب هم‌اکنون در حال بارگذاری است و تا پایان سال این واحد به بهره‌برداری می‌رسد. پیچیدگی پروژه‌های تحت لیسانس، تحریم‌ها، خرید تجهیزات از شرکت‌های گمنام در سال های گذشته، ورود تجهیزات بی‌کیفیت و پایین‌تر از حد استاندارد، عدم ورود کاتالیست‌ها، ایجاد مشکل از سوی پیمانکار در زمینه تحویل پروژه و در نهایت کنارگذاشتن پیمانکار و ساخت واحد توسط نیروهای پالایشگاه, موجب طولانی شدن روند اجرای این پروژه شد.
 
وی به هزینه پروژه‌‌ها اشاره کرد و گفت: هزینه ریالی احداث واحدهای تحت لیسانس به ٥٩٩ میلیارد و ٤٩٣ میلیون و ١٦١ هزار و ٦٥٤ ریال و هزینه ارزی این واحدها به 108 میلیون و608 هزار و ٣٤٧ یورو رسیده است. مدیرعامل پالایشگاه لاوان، هزینه ریالی احداث واحدهای سرویس‌های جانبی را بیش از 801 میلیارد ریال و هزینه ارزی را بیش از ٨٣ میلیون یورو اعلام کرد.
 
منابع مالی نداریم،شریک خارجی می گیریم
قاسم رحمانی مدیر عامل شرکت تاسیسات دریایی با بیان اینکه شرکت‌های خارجی ملزم به جوینت شدن با شرکت‌های ایرانی هستند، گفت: قبول کنیم که منابع مالی و پول نداریم و باید از شریک خارجی استفاده کنیم. رحمانی با اشاره به لزوم جوینت شدن شرکت‌های ایرانی با شرکتهای بین المللی در پروژه‌های نفتی گفت: آنچه که مسلم است ما باید سهم خودمان را از قطر و همسایگان در میادین مشترک نفتی بگیریم. و باید قبول کنیم که شرکت‌های خارجی پول ومنابع مالی دارند هر چند که از نظر ظرفیت اجرای کار و توان مهندسی ما نیز می‌توانیم حرف اول را بزنیم و شرکت‌های ایرانی در بسیاری موارد می‌توانند همردیف شرکت‌های خارجی باشند.
 
وی درباره پروژه‌های تاسیسات دریایی در خارج از کشور نیز اظهار کرد: ما متاسفانه به دلیل پاره‌ای مشکلات نتوانستیم در دو مناقصه خارج از کشور برنده باشیم اما در پروژه‌های کوچک حوزه خلیج فارس حضور داشته و توان رقابت بالایی داریم.
 
افزایش 47 دلاری بهای نفت برنت 
18 نوامبر هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت با 6 دهم سنت افزایش با قیمت 46 دلار و 96 سنت معامله شد. نفت دریای شمال (برنت) نیز روند رو به رشدی داشته و با 61 صدم سنت افزایش برای هر بشکه به 47 دلار و 47 سنت رسید.
 
این در حالی است که سبد نفتی اوپک تا روز گذشته 16 نوامبر سیر نزولی را طی کرده و به 42 دلار و 83 سنت رسیده است.
 
پوتین: اجرای طرح تثبیت سطح تولید نفت برای ما دشوار نیست
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، 30 ام آبان اعلام کرد: مسکو آماده تثبیت تولید نفت در سطح کنونی است و مشکلی با توافق فریز نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ندارد و هر اقدامی که اعضای اوپک از آنها انتظار داشته باشد را انجام خواهند داد. کشورهای عضو و غیر عضو اوپک قرار است برای نهایی کردن توافق تثبیت سطح تولید نفت 30 نوامبر جاری (10 آذر ماه) در وین گردهم آیند. رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: ابرشرکت‌های نفتی روسیه آماده اجرای طرح فریز نفتی هستند. پوتین همچنین گفت که احتمال نهایی شدن این توافق در نشست هفته آینده اوپک بسیار زیاد است.
 
زنگنه دستور کاهش حقوق صادر کرد وزیری هامانه استعفا داد
کاظم وزیری هامانه قائم مقام وزیر نفت ایران در اعتراض به دستور جدید زنگنه مبنی بر تغییر محاسبه حقوق مدیران ارشد نفتی استعفا داده‌ است.وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مبنی بر علت استعفای خود گفت: من در این خصوص مصاحبه نمی کنم. 
 
بنا بر شنیده‌ها وزیری هامانه در اعتراض به دستور العمل جدید زنگنه مبنی بر تغییر نحوه محاسبه حقوق مدیران ارشد استعفا داده‌ است. بر اساس بخشنامه وزیر نفت حقوق مدیرانی که بالای سی میلیون تومان بود به بیست میلیون تومان کاهش پیدا می‌کند.
 
امضای تفاهم نامه همکاری بین شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و کنسرسیومی از شرکت‌های بین المللی
تفاهم نامه ای در راستای اجرای الگوی جدید قراردادهای نفتی در حوزه بالادستی صنعت نفت و با هدف توسعه میادین نفت و گاز، میان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و کنسرسیوم پرگس متشکل از ۱۱ شرکت اروپایی، کانادایی، آسیایی و دانشگاه صنعتی شریف روز چهارشنبه ۳ آذرماه در اهواز امضا شد.
 
الگوی جدید قراردادهای نفتی به پیشنهاد شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و موافقت و ابلاغ وزیر محترم نفت با مشارکت کارشناسان این شرکت تدوین و پس از تصویب در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، به مورد اجرا گذارده شده است.
 
این مدل از قراردادها در قالب الگوی قراردادهای وزارت نفت و منطبق با کلیات آن بوده و در راهبری توسعه و تولید تابع شرایط میادین و ساختار فنی و تخصصی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است که برای نخستین بار در صنعت نفت اجرا می شود.
 
انصراف نمایندگان از طرح پرسش از وزیر نفت
نمایندگانی که قصد پرسش از وزیر نفت در خصوص قراردادهای جدید نفتی را داشتند انصراف دادند. غلامرضا کاتب در جریان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به انصراف نمایندگان از طرح سوال از وزیر نفت، گفت: تعدادی از نمایندگان مجلس از طرح سوال از وزیر نفت درخصوص تاثیر الگوی جدید قراردادهای نفتی در تضعیف استقلال کشور انصراف دادند. سوال ۱۲ نماینده در رابطه با تأثیر الگوی جدید قراردادهای نفتی در تضعیف استقلال کشور در پایان جلسه علنی از سوی هیات رییسه مجلس اعلام وصول شده بود.‎
 
شرکت وزیر نیرو در اجلاس منشور بین المللی انرژی
وزیر نیرو در رأس هیاتی برای شرکت در اجلاس منشور بین المللی انرژی و امضای پیش نویس سند الحاق ایران به این منشور جهانی راهی ژاپن شد.  “حمید چیت‌چیان” در ساعات اولیه صبح روز (پنج‌شنبه) برای حضور در بیست و هفتمین اجلاس منشور بین المللی انرژی راهی ژاپن شد.
 
وزیر نیرو در این سفر چهار روزه با “ای شی ای” وزیر زمین، زیرساخت، ترابری و جهانگردی و “کیشیدا” وزیر امورخارجه ژاپن دیدار خواهد داشت.همچنین در این سفر وزیر نیرو از شهر هوشمند یوکوهاما و تصفیه خانه فاضلاب این شهر بازدید خواهد داشت.
 
در این دوره از اجلاس منشور بین المللی انرژی قرار است با امضای سند نهایی آن، ایران رسماً به این منشور بین المللی بپیوندد. گفتنی است، هدف عمده منشور بین المللی انرژی، انعکاس بهتر واقعیت‌های جدید بخش انرژی به خصوص رشد انرژی در کشورهای در حال توسعه و همکاری کشورهای شرکت کننده جهت توسعه و ایجاد ظرفیت‌های جدید، و همچنین مقابله با چالش‌های مشترک در بخش انرژی ذکر شده است.
 
ظریف: نفت برجام را زنده نگه داشته است
وزیرامور خارجه با بیان این که وزارت نفت بهترین بهره را از برجام برده است، در نشست هم اندیشی و هماهنگی وزیران و معاونان وزارت نفت و خارجه که در ساختمان مرکزی وزارت نفت برگزار شد، تاکید کرد: وزارت امور خارجه آماده است تا شرایط را برای پیشبرد اهداف وزارت نفت فراهم کند.
 
وی تصریح کرد: وزارت نفت نشان داد که برجام عملیاتی و زنده است و نباید فرصت های پسابرجام را از دست داد. بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز در این دیدار ضمن قدردانی از وزارت امور خارجه در به سرانجام رساندن مذاکرات هسته ای تاکید کرد: وزارت نفت تلاش کرد از فرصت‎ های حاصل از برجام به بهترین نحو ممکن استفاده کند. ‎ وزیر نفت همچنین در این دیدار سیاست کلی بخش نفت و گاز و سیاست وزارت نفت را در ارتباط با کشورهای اروپایی، آسیایی و منطقه تشریح کرد.
 
تولید نفت ایران پس از اجرای برجام بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش یافت و به مرز چهار میلیون بشکه در روز رسید، همچنین صادرات نفت ایران از یک میلیون بشکه سال ٩٢ به ٢ میلیون و 440 هزار بشکه در روز در ماه اکتبر رسیده است.
 
وزیر نفت : احتمال توافق با اوپک بسیار زیاد است
وزیر نفت، دیدار با دبیرکل اوپک را مثبت ارزیابی کرد و گفت: احتمال این که در نشست نوامبر وزیران نفت و انرژی اوپک به توافق برسند زیاد است. بیژن زنگنه پس از دیدار با محمد سانوسی بارکیندو،گفت: دبیرکل در این دیدار، گزارش مفصلی از فعالیت‎های انجام شده پس از نشست فوق العاده اوپک در الجزایر و مذاکراتی که با مقام‎های کشورهای عضو و غیرعضو این سازمان از جمله ونزوئلا، عراق، کویت، امارات، عربستان، روسیه و … در جریان سفرها یا در حاشیه نشست‎های بین المللی داشته اند، ارائه کردند.
 
وی افزود: کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در تلاشند که در نشست عادی آذرماه این سازمان در وین به تصمیمی جامع برسند و اطلاعاتی که دبیرکل امروز به من دادند، دلگرم کننده است. زنگنه تحولات پیش روی بازار نفت را مثبت پیش بینی کرد و گفت: نگاه مثبتی به تحولات آینده دارم و فکر می کنم در آینده وضع بهتری خواهیم داشت.

از دست ندهید:

 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری  

 

 

اخباز
  بازرگانی
  نفت و گاز و پتروشیمی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست داخلی
  سیاست خارجی
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به عراق
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در دینار نیوز
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی دینارنیوز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.