استارت صادرات برق به عراق زده شد

تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ماه ۱۳۹۵

در حالی قرارداد برقی مربوط به سال ۲۰۱۷ میلادی بین ایران و عراق مبادله شده که حدود یک ماه است صادرات برق به عراق به دلیل اتمام زمان قرارداد و بدقولی این کشور در پرداخت بدهی‌های خود از سوی ایران قطع شده بود.
 
 به‌گزارش ایسنا، یکی از مسائلی که مسوولان را برای از سرگیری صادرات برق به عراق مردد کرده، میزان بدهی‌های این کشور در ازای صادرات برق است، به‌طوری‌که بر اساس آخرین آمار عراق حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بدهی برقی به ایران دارد.
 
البته در حال حاضر کشور عراق بخشی از بدهی خود به میزان ۲۰۰ میلیون دلار را در روزهای گذشته پرداخت کرده و مقرر شده در روزهای آینده نیز ۱۵۰ میلیون دلار دیگر را پرداخت کنند که طبق اعلام مسوولان برای وصل مجدد برق منتظر گشایش اعتبار اسنادی (ال. سی) از سوی عراقی ها هستیم و قرار است باقیمانده بدهی خود را در سه قسط سه ماهه پرداخت کنند.
 
به‌طور میانگین روزانه ۷۰۰ تا هزار مگاوات برق از ایران به کشور عراق صادر می‌شود و باید گفت که ایران با هفت کشور ارمنستان، آذربایجان، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، عراق و جمهوری نخجوان مبادله برق دارد که در این میان تنها به چهار کشور ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان برق صادر می کند.
 
طبق گفته‌های هوشنگ فلاحتیان - معاون وزیر نیرو - در حال حاضر ایران به راحتی می تواند ۱۵۰۰ مگاوات برق به کشور های دیگر صادر کند اما در سال گذشته علی‌رغم اینکه میزان صادرات برق به عراق افزایشی بود با کاهش حجم صادرات برق به کشور ترکیه روبرو بودیم که این مساله نیز به دلیل عدم نیاز کشور ترکیه بوده است.
 
در مجموع می‌توان اینگونه برداشت کرد که ایران پتانسیل بسار خوبی در صادرات برق و خدمات فنی و مهندسی دارد و به‌نظر می‌رسد که شروع صادرات برق به عراق به شرط وصول کامل مطالبات تاثیر خوبی در صنعت برق کشور داشته باشد.
 
انتهای پیام
اخباز
  بازرگانی
  نفت و گاز و پتروشیمی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست داخلی
  سیاست خارجی
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به عراق
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در دینار نیوز
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی دینارنیوز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.