مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران خبر داد

آغاز صادرات گاز به عراق در سال ۹۶

تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۵

گزارش صبحانه،«حمیدرضا عراقی» مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران صبح امروز در همایش برجام و اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در دوران تحریم، کشتی ها به علت تحریم و مشکلات بیمه ای امکان ورود به بنادر کشور را نداشتند و بنابراین هزینه صادرات بالا می رفت اما اکنون اینگونه نیست.
 
وی افزود: در حال حاضر با افزایش ظرفیت های صورت گرفته، تولید گاز ما در پارس جنوبی به قطر نزدیک شده که امکان دارد تا پایان امسال از تولید قطر نیز فراتر برود.
 
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه "اگر برجام نبود میزان تولید نفت به صورت کاهش قابل توجهی می یافت"، گفت: سوال این است که اگر میزان صادرات نفت کاهش می یافت آیا نرخ ارز به همین میزان فعلی بود یا بسیار بالاتر می رفت؟
 
وی ادامه داد: به علت افزایش صادرات نفت پس از اجرای برجام و افزایش درآمدها، نرخ ارز تثبیت شد و بدین ترتیب امکان اجرای طرح ها در شرایط با ثبات فراهم شد.
 
معاون وزیر نفت از  آغاز صادرات گاز به بصره عراق از سال آینده خبر داد و گفت: در خصوص قطع گاز ترکمنستان بسیار مقتدرانه عمل کردیم زیرا تولید گاز ما به اندازه ای رسیده بود که توانستیم از موضع قدرت صحبت کنیم.
 
وی افزود: کشوری که استقلال داشته باشد می تواند در مقابل باج خواهی و زورگویی بایستد؛ آنها تحویل گاز به ما را قطع کردند اما اتفاقی نیفتاد.
 
عراقی با بیان اینکه " بر اساس اصل حسن همجواری سوآپ گاز این کشور را ادامه داده‌ایم"، گفت: در سال 86 ترکمنستان صادرات گاز به ایران را متوقف کرد اما به دلیل اینکه تولید ما کافی نبود، ناچار شدیم زیاده خواهی آنها برای افزایش 9 برابری قیمت گاز را بپذیریم؛ اما امسال، با توجه به افزایش تولید گاز، قیمت پیشنهادی آنها را نپذیرفتیم و بر مواضع خود ایستادگی کردیم.
 
مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: امسال 48 شهر و پنج هزار و 608 روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند و اکنون، سالانه 13.6 میلیارد دلار ارزش جایگزینی گاز با سوخت مایع در نیروگاه هاست.
 
معاون وزیر نفت با بیان اینکه "اکنون 93 درصد مصرف سوخت در نیروگاه ها مربوط به گاز است"، گفت: ارزش صرفه جویی ناشی از اجرای بند (ق) قانون بودجه که مربوط به جایگزینی سوخت مایع با گاز است، سالانه 2 میلیارد و 480 میلیون دلار برآورد می شود.
 
اخباز
  بازرگانی
  نفت و گاز و پتروشیمی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست داخلی
  سیاست خارجی
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به عراق
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در دینار نیوز
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی دینارنیوز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.