ایران و عراق قصد افزایش تولید نفت را دارند

تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۵

پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا مدعی شد، ایران و عراق با وجود برنامه کاهش تولید اوپک، قصد دارند تولید خود را افزایش دهند.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، پایگاه خبری یاد شده نوشت، بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی*، عراق تولید خود را در سال 2022 میلادی به 5.4 میلیون بشکه در روز می رساند که به طور چشمگیری از برآوردهای اولیه بیشتر است.
 
بر اساس برآوردهای اولیه، پیش بینی می شد تولید نفت عراق در سال 2021 میلادی به 4.6 میلیون بشکه در روز برسد. 
 
تولید ایران نیز انتظار می رود در سال 2022 میلادی با 400 هزار بشکه افزایش در روز به 4.15 میلیون بشکه برسد.
 
این در حالی است که اعتبار توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از ابتدای ژانویه 2017 (11 دی ماه 1395) به مدت 6 ماه است و هنوز این سازمان تصمیمی برای تمدید آن نگرفته، ضمن آنکه ایران نیز تا رسیدن به سطح تولید پیش از تحریم خود از این توافق مستثنی شده است.
 
اوپک در نشست رسمی دهم آذر این سازمان در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند. 
 
براساس این توافق، قرار است اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد. 
 
ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا عضو اوپک هستند. 
 
ایران، نیجریه و لیبی از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شده اند. 
 
«محمد سنوسی بارکیندو» دبیرکل اوپک دوشنبه گذشته (16 اسفند) گفت: برای پاسخ به این سوال که آیا اوپک و غیراوپک در ماه مه (اردیبهشت-خرداد) توافق کاهش تولید را تمدید خواهند کرد، هنوز زود است اما چگونگی اجرای این توافق تاکنون بسیار خوب بوده است. 
 
اویل پرایس همچنین نوشت، وزیران نفت ایران و عراق یادداشت تفاهمی امضا کرده اند که اختلافات خود در مورد میدان های نفتی مشترک را کنار بگذارند و خط لوله ای برای صادرات نفت خام از میدان های نفتی کرکوک در شمال عراق بسازند که از خاک ایران می گذرد.
 
عراق که با تولید 4.47 میلیون بشکه در روز نفت در ژانویه (دی-بهمن) گذشته، بسیار بیش از سهمیه 4.35 میلیون بشکه در روزی خود نفت تولید کرده است، به گفته «جابر علی اللعیبی» وزیر نفت این کشور، می تواند در نیمه دوم امسال تولید خود را به پنج میلیون بشکه در روز برساند. 
 
ایران نیز به گفته «بیژن زنگنه» وزیر نفت این کشور، در پایان بهمن ماه (19 فوریه) امسال توانسته صادرات نفت خود را به سه میلیون بشکه در روز برساند که بیشترین سطح تولید آن از سال 1979 است. 
 
ایران می خواهد تولید نفت خود را در سال 2021 به پنج میلیون بشکه در روز برساند. اگر چه برای دستیابی به این هدف نیازمند سرمایه گذاری خارجی است.
 
این هدف برای ایران یک رکورد جدید نیست زیرا این کشور در دهه 1970 (دهه 1350 هجری شمسی) و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، روزانه 6 میلیون بشکه نفت تولید می کرد. به هر حال، موفقیت ایران در این راه بستگی به سرمایه گذاری خارجی دارد که تاکنون از این کشور گریزان بوده است.
 
پایگاه خبری یاد شده اضافه کرد، تا زمانی که هر تولیدکننده بزرگی به دنبال افزایش تولید باشد، مازاد عرضه نفت در بازار پا بر جا خواهد بود.
اخباز
  بازرگانی
  نفت و گاز و پتروشیمی
  ساختمان و عمران
  صنایع
  حمل و نقل
  صنایع غذایی و کشاورزی
  بانک و سرمایه
اخبار
  معدن و صنایع معدنی
  نیرو
  دارو و درمان
  ارتباطات و فناوری اطلاعات
  گردشگری
  سیاست داخلی
  سیاست خارجی
ایران و عراق
  استان های مرزی
  بازارچه های مرزی
  قوانین گمرکی
  تاریخجه روابط
دسترسی‌ها
  نمایشگاه ها
  سفر به عراق
  گزارش تصویری
  درباره ما
  ارتباط با ما
  تبلیغات در دینار نیوز
  آر اس اس
  نسخه موبایل
حامیان طلایی دینارنیوز
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به شرکت آذرنگارشرق می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - پیگرد قانونی دارد.